top of page

Duszo-ozdoby
Święta Bożonarodzeniowe, czas Choinki, Rodziny i Wspomnień, a także gotowości na Nowy Rok.


Oddajemy dzisiaj w Wasze ręce, a właściwie uszy, audiobook „Tułacze dzieci” Hanki Ordonówny (aka Weronika Hort), książki napisanej na emigracji i wydanej przez Instytut Literacki w Bejrucie w 1948 r.


Czytanie tej wzruszającej książki zrealizowaliśmy 20 głosami wspaniałych aktorek, artystek, dziennikarek i lektorek mieszkających poza granicami Polski. W naszym wspólnym założeniu książkę artystki-emigrantki czytały artystki-emigrantki.


Wielki szacunek i podziękowania dla czytających oraz grupy obsługujących technicznie realizację audiobooka. To był niełatwym logistycznie projekt realizowany w bardzo krótkim czasie.

        

Ostatni rozdział zatytułowany “Choinka “jest świetną okazją, aby zadumać się nad tym, jak potoczyły się losy polskiej emigracji wojennej, powojennej i tej bliższej nam.


U mnie w domu, w Polsce, każda ozdoba na choinkę była ważna, przypominała ręce, które ją zawieszały, albo sytuację, w której pojawiała się w domu. Tradycję ozdób z duszą kontynuuję tutaj, w Nowym Jorku. Do polskich i niemieckich dołączyły amerykańskie duszo-ozdoby a wśród nich nasze niezwykle ważne, wykonane z filcu przez syna i przez Mamę. 

Mamy już nie ma z nami od lat, ale jest w naszych sercach. Jest głęboko i serdecznie do łez, które zawsze przywołują pamięć jej rąk zawieszających ozdoby na choince, jej głosu, mądrych oczu i serdecznego uśmiechu.

 

Dla wielu z nas niełatwy był odchodzący rok, trudny w szerokim, rozdartym wojnami świecie i trudny też był w naszym rodzinnym domu. Straciliśmy ukochanego psa, Mikę. Miałam chwilę, aby wyszeptać w jej coraz cichsze uszy prośbę: pozdrów od nas wszystkich po drugiej stronie, dziękuję za wspólnie spędzone Razem. Była z nami przez kilkanaście lat, opiekunka domu i rodziny. Każdego traktowała równo a jednak inaczej, po swojemu mądrze i sprawiedliwie.  


Mika


Polski Instytut Teatralny w Nowym Jorku trzyma się dzielnie, pomimo wielu trudności. Wróciliśmy na scenę, do działań „na żywo”.  Udane przedstawienie „Jaś i Magiczna fasola” oraz pierwsze po covidowe warsztaty teatralne z Jackiem Zuzańskim. W zespole powitaliśmy nową aktorkę Annę Golak. Razem z Jackiem stworzyła zgrany aktorski team, który zachwycił wymagająca, najmłodszą widownię.


Jacek Zuzański i Anna Golak wraz z uczestnikami warsztatów teatralnych


Udało nam się także przygotować przedstawienie „dla dorosłych” – „Powrót Ordonki”.


W spektaklu świetną kreację stworzyła Krystyna Tyszkiewicz grająca Ordonkę i akompaniujący jej na fortepianie Pablo Singer. Publiczność nagrodziła spektakl spontanicznymi i zasłużonymi brawami. Więcej można przeczytać w załączonej recenzji.


Krystyna Tyszkiewicz i Pablo Singer w "Powrocie Ordonki"


O wszystkich naszych działaniach i nie tylko można przeczytać w Blog-Kultura na polishtheatre.org. Blog prowadzą Grażyna Drabik i Olga Szulc. Od ponad trzech lat co tydzień w niedzielę przesyłają w Wasze ręce autorskie artykuły o świecie sztuki i pasji w pełnym tego słowa wymiarze. Grono piszących rośnie nam z każdym rokiem.


Przy wszystkich działaniach Instytutu niewidoczną dla widza pracę wykonała spora grupa ludzi. Ludzi z pasją i z duchem artystycznym. Wszystkim i każdemu z osobna dziękujemy!


Dzisiaj przekazujemy Wam świąteczno-noworoczny podarek, naszą duszo-ozdobę: „Tułacze dzieci”. Dobrego słuchania… Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku…


Iza Laskowska wraz z całym zespołemJeszcze jest czas, aby czynić dobro w 2023 roku.


Zanim opuszczę biuro i zakończę rok 2023, chciałbym wyrazić moją wdzięczność dla wszystkich, którzy już w tym roku wsparli Polski Instytut Teatralny. Wasz wkład pomógł nam rozwijać nasze obecne programy a także dotrzeć do znacznie szerszej publiczności.


Jeśli przekazanie dotacji na Polski Instytut Teatralny jest nadal na Waszej liście zadań na 2023 rok, rozważcie proszę zakończenie roku poprzez wsparcie Polskiego Instytutu Teatralnego i przekazanie darowizny przed północą. 


Życzę dużo zdrowia oraz pomyślnego roku 2024!


Wszystko najlepszego!

 


There is still time to do good in 2023.


Before I head out of the office and sign off for 2023, I would like to express my gratitude to all of you who have already supported the Polish Theatre Institute this year. Your contribution has helped us develop our current programs and reach a much wider audience.


If making a gift to the Polish Theatre Institute is still on your 2023 to-do list, please consider closing the year by showing your support for PTI and making a gift before midnight.


Cheers to a healthy and prosperous 2024!


All my best,


Paulina Kusiak-Daigle


 

*Projekt dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

240 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page