top of page

Balanga

Updated: Nov 19, 2023
27 marca 2023 r. Fryderyk Dammont obchodził urodziny. Wyjątkowo hucznie, bo też była to wyjątkowa rocznica. Parę dni wcześniej spotkaliśmy p. Fryderyka w Kościuszko Foundation, na premierze nowego spektaklu Polskiego Instytutu Teatralnego w Nowym Jorku (PTI) „Powrót Ordonki”. Jeszcze trochę wcześniej p. Fryderyk, honorowy członek Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika, otwierał wernisaż wystawy Klubu. Barwnie opowiadał o swoich wyprawach fotograficznych i przyjmował pochwały za cykl imponujących zdjęć surowych krajobrazów z zachodniej strony Stanów Zjednoczonych, które zaprezentował obok prac Edwarda Madeja, Ryszarda Horowitza, Zosi Zeleskiej-Bobrowskiej, Małgorzaty Tambor, Dariusza Kanarka i innych członków klubu. Niby zwykły przyśpieszony rytm nowojorski. Nie tak jednak zwykły w życiu stulatka. Na urodzinowym przyjęciu w Centrum Polsko-Słowiańskim (CPS) na Greenpoincie świętowaliśmy setną rocznicę urodzin p. Fryderyka.

Była muzyka. Fragmenty z „Powrotu Ordonki”. Parada elegancko-fikuśnych kapeluszy. Loteria na stypendium dla młodych. Imponujący tort… Był solenizant w dobrym zdrowiu i nastroju, wyjątkowy nie tylko wiekiem, lecz trudną a piękną kartą biograficzną: sybirak, weteran armii gen. Andersa, chemik z zawodu, członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Fizyków i Chemików oraz PIASA. Pasjonat podróży, sportu i muzyki klasycznej. Fotografik.


Ulubiony temat zdjęć p. Fryderyka: Parki narodowe. Szerokie horyzonty. Historia amerykańskich tubylców.


Tajemnica długowieczności:

Pogoda ducha i aktywność. P. Fryderyk sam przyjechał na uroczystość urodzinową samochodem. Okolicznościowych przemów cierpliwie wysłuchał. Za dobre życzenia serdecznie podziękował i z uśmiechem pożyczył nam podobnie udanych jubileuszowych spotkań. Poprosił tylko, by jak już ta okazja przyjdzie w przyszłości, nie zapomnieć zaprosić osobiście i jego na balangę. Ha!


Konkretna porada, którą p. Fryderyk chciałby zaoferować, by mądrzej kroczyć przez życie:„Rób swoje i nie jedz zielonych bananów!”


Dziękujemy za zaproszenie PTI do udziału w sympatycznej imprezie. Miło nam było świętować tak pogodnie, w szerokim gronie gości z różnych stron i ścieżek Nowego Jorku, w ładnie odnowionej sali CPS. I miło móc podzielić się wrażeniami z wieczoru, dzięki autorskiemu reportażowi Wojtka Kubika.
1. Fryderyk Dammont


2. Z przyjaciółmi

3. Zdjęcia z podróży po zachodnich stanach

4. Z Jolantą Promowicz


5. Slavic Art Ensemble - Sabina Nemtusiak (skrzypce), Mieczysław Gubernat (skrzypce i aranżacje) i Wojciech Szczęch (wiolonczela)

6. Ted Jedynecki (akordeon)

7. Duet Ted Jedynacki - Karolina Mikołajczyk z programem "A Piece of Glass" Jakuba Polaczyka i "Oberek "Grażyny Bacewicz


8. Karolina Mikołajczyk (skrzypce)

9. Jakub Polaczyk (kompozytor, pianista)


10. Krysia Tyszkiewicz w debiutanckiej piosence Ordonki "A ja tylko..."

11. W przeboju Ordonki "Miłość ci wszystko wybaczy"


12. P. Fryderyk słucha...


13. Widownia też zasłuchana - Stan Borys, p. Anna, Kasia Drucker (sopran), Adrian Kubicki (konsul generalny RP)

14. I doceniająca - owacją

15. Z uśmiechem

16. I z różą


17. Stan Borys (poeta, śpiewak)

18. Uta Szczerba (artystka, kostiumolog)

19. Zosia Zeleska- Bobrowski (fotograf)


20. Dwieście lat!

21. P. Fryderyk, Marian Żak (prezes CPS) i Hanna Kelker (naukowiec, fotograf)


22. P. Fryderyk dziękuje

23. I dzieli tort

24. Wiwat!

Zdjęcia Wojciech Kubik


 

Wojtek Kubik urodził się w Polsce i przyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1981 roku, aby zrealizować amerykańskie marzenie, czyli znaleźć lepsze życie, jak to zrobiło przed nim tysiące innych imigrantów. Muzyk z wykształcenia, nie mógł spełnić swojego marzenia grając muzykę. Podjął pracę fizyczną, ale szybko musiał z niej zrezygnować z powodu złamanej ręki. Wtedy właśnie dostał pracę w renomowanej pracowni fotograficznej na Manhattanie. Przypadkowa, ale ciekawa praca wyzwoliła jego pasję życiową, a studia w New York Institute of Photography, ukończone w 1987 r., pozwoliły zbudować podstawy kariery zawodowej.

Wojtek współpracuje z wieloma polskimi i polonijnymi pismami jak Gazeta Wyborcza, Życie Warszawy, Nowy Dziennik, Kurier Plus. Fotografowanie imprez sportowych oraz koncertów jazzowych to największa jego pasja. Przez wiele lat relacjonował międzynarodowe wydarzenia sportowe i muzyczne tej rangi jak turnieje tenisowe US Open i Wimbledon, maraton w Nowym Jorku, mistrzostwa świata w piłce nożnej i JVC Jazz Festival. Jego zdjęcia ukazywały się regularnie w prestiżowych amerykańskich, niemieckich i brytyjskich czasopismach sportowych jak Boxing News Magazine oraz muzycznych jak Jazz Forum. Jego zdjęcia zilustrowały także książkę Danuty Piątkowskiej „Polskie kościoły w Nowym Jorku” (2002). Fotografie Wojtka, unikalne w swoim stylu, zdobyły uznanie szerokiego grona fanów; jego wystawę "Tango Milonga" w Nowym Jorku w 2012 r. obejrzało setki zwiedzających.

Wojtek jest współzałożycielem Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika, gdzie pełnił funkcje sekretarza i przewodniczącego, a obecnie jest honorowym członkiem. Współpracuje także z grupę artystyczną "Emocjonaliści", założoną przez Tomasza Lubomirskiego.

"Czasami lubię pójść nad ocean, zaczerpnąć świeżego powietrza, zrobić ciekawe zdjęcie lub złowić rybę."

 

31 marca, Centrum Polsko-Słowiańskie: https://youtu.be/A_zSd698pk8 Piosenki Hanki Ordonki ze spektaklu „Powrót Ordonki” w wykonaniu Krystyny Tyszkiewicz (śpiew) i Pablo Zingera (fortepian) m.i. „Święty Antoni” i „Miłość raz się uśmiecha” oraz wszyscy śpiewamy „Miłość ci wszystko wybaczy”.

269 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page