Wśród lektorów, którzy wkrótce przeczytają

Jolanta Marczyk, odcinek 251
Kilka słów o sobie. Mam 80 lat. Jestem emerytką, inaczej mówiąc -
stypendystką ZUS-u. Studiowałam biologię na Uniwersytecie Warszawskim, pracowałam w szpitalu kilka lat . Rozstałam się ze szpitalem i w moim życiu pojawiły się konie. Jazda konna to była moja pasja. Z grupą przyjaciół otworzyliśmy klub jeździecki .Byłam instruktorem jazdy konnej. Hipoterapia dla dzieci i dorosłych, różne formy spędzania czasu : zawody jeździeckie, biegi myśliwskie, kontakt z przyrodą, spacery w lesie i psy które zawsze mi towarzyszyły. Świat z grzbietu konia zupełnie inaczej się przedstawia.
Na koniec - bardzo cenię sobie Bobkowskiego. Jego odwagę, niezłomność...
Krystyna Dąbrowska, odcinek 249
Krystyna Dąbrowska, ur. 1979, poetka i tłumaczka. Ostatnio wydała książkę z wierszami "Ścieżki dźwiękowe" (2018) i przekład zbioru Louise Glück "Ararat" (2021). Wiosną 2022 nakładem Wydawnictwa a5 ukaże się jej nowy tomik. Mieszka w Warszawie.
Michał Drabik, odcinek 243
Michał Drabik ukończył wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz program LL.M w zakresie prawa Międzynarodowego na UCLA. Od 2013 jest członkiem izby adwokackiej stanu Nowy Jork (NY State Bar). Posiada również tytuł magistra spraw międzynarodowych zdobyty na Graduate Institute w Genewie, gdzie podczas studiów skupiał się na zagadnieniach związanych z konfliktami zbrojnymi i sprawami energii. Od 2008 roku pracuje w szeroko rozumianym środowisku międzynarodowym, gdzie zdobył doświadczenie w organizacjach pozarządowych, misjach dyplomatycznych i organizacjach międzynarodowych. Od 2016 jest zatrudniony w Dywizji ds. Zrównoważonej Energii Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNECE), gdzie zajmuje się kwestiami metanu i transformacji sektora węglowego.
Gosia Duch, odcinek 254
Nazywam się Gosia Duch i jestem aktorką Teatru Nasz z Chicago.
Ogromnie się cieszę, że mogłam wziąć udział w tym wspaniałym projekcie.
Maciej Makowski, odcinek 239
Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej z 2003 roku.
Szerszej widowni znany z ról w serialach "Złotopolscy", "Barwy Szczęścia", "Klinika Samotnych Serc", "Klan" i "Lala Poland" oraz w filmach "80 milionów", "Planeta Singli", "Władcy Przygód, Stąd do Oblivio". Występował od 2012 roku w Kabarecie Na Koniec Świata. Obecnie współtworzy aktorską grupę kabaretową Teatrzyk Gędźba.
Występował m. in. na deskach teatrów Dramatycznego, Kamienicy, Capitol i Scena Współczesna w Warszawie. Jest autorem muzyki do kilkunastu spektakli teatralnych, a także skeczy i piosenek Teatrzyku Gędźba.
Grażyna Kubica - Heller, odcinek 246
Grażyna Kubica jest profesorką nadzwyczajną w Zakładzie Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi badania terenowe i archiwalne na swoim rodzimym Śląsku Cieszyńskim, a także interesuje się historią antropologii. Jest autorką książek: Luteranie na Śląsku Cieszyńskim. Studium historyczno-socjologiczne (1996); Siostry Malinowskiego, czyli kobiety nowoczesne na początku XX wieku (2006); Śląskość i protestantyzm. Antropologiczne studia o Śląsku Cieszyńskim, proza, fotografia (2011), Maria Czaplicka: płeć, szamanizm, rasa. Biografia antropologiczna (2015, angielskie wydanie w the University of Nebraska Press, 2020); opracowania Dziennika w ścisłym znaczeniu tego wyrazu Bronisława Malinowskiego (2002), a także wielu innych tekstów naukowych i literackich oraz kilku wystaw fotograficznych. Angażuje się w projekty kobiecej historii mówionej na Ukrainie i Śląsku Cieszyńskim i jest współtwórczynią filmów: Stacja kolejowa Krasne-Busk. Opowieści przesiedlonych kobiet (2012); Żywobyci przi granicy. Babski godki z obu strón Olzy, (2016); Babski godki o robocie we werkach (2016). Została uhonorowana m.in. Nagrodą Literacką im. Narcyzy Żmichowskiej, nagrodą Klio za książkę historyczną oraz nagrodą im. Kazimierza Dobrowolskiego. Jest też autorką artykułu "To krzyżackie plemię" i Andrzej Bobkowski, czyli protestanckie korzenie pisarza, w: Andrzej Bobkowski wielokrotnie. W 100. rocznicę urodzin pisarza, red. Krzysztof Ćwikliński, Andrzej Stanisław Kowalczyk, Maciej Urbanowski, Wydawnictwo "Więź", Warszawa 2014.
Jacek Staniszewski, odcinek 253
Jacek (Jacx) Staniszewski, twórca zamieszkały w Sopocie. Wykładowca, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się sztukami wizualnymi, szeroko rozumianym projektowaniem graficznym oraz czystą sztuką. Założyciel i muzyk zespołów Chlupot Mózgu i Maszyna do Mięsa. W swoim dorobku ma wystawy m.in. w Paryżu, Pretorii, Szanghaju, Berlinie, Hanowerze. Brał udział w Kanojo Biennale 2015 w Japonii. W Polsce swoje prace pokazywał m.in. w Muzeum Narodowym, CSW i Zachęcie w Warszawie. Współpracuje z Teatrem im. St.I. Witkiewicza w Zakopanem, dla którego zaprojektował wiele plakatów, twórca kostiumów i scenografii do "Operetki" W.Gombrowicza i "Raz-Dwa Raz" wg. "Cmentarzyska samochodów" F.Arrabala w reż. St.A.Dziuka
Julia Janowska, odcinek 242
Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zawodowo działam jako koordynator projektów w obszarach kultury, sztuki, podróży i marketingu. Najmilej wspominam współpracę z wrocławską fundacją sztuki współczesnej Art Transparent, jako producent wystaw i podróżnikiem Markiem Kamińskim przygotowując jego wyprawę dookoła świata. Stworzyłam i przez 10 lat prowadziłam uliczną galerię Szewska Pasja we Wrocławiu. Najdumniejsza jestem z córki. Z powołania jestem żeglarzem. Ostatnio przeprowadzam jachty żaglowe na morzu Śródziemnym i Atlantyku, pływam po Odrze z turystami, piszę książkę, prowadzę szkolenia żeglarskie. Żyję jak chcę.
Wojciech Galadyk, odcinek 248
Wojciech Galadyk - Animator Kultury, absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku Animacji Społeczno - Kulturalnej o specjalności "TEATR". Od kilkunastu lat związany z Teatrem Dramatycznym im Adama Mularczyka w Filadelfii. Założyciel piwnicy artystycznej "Piwnica u Dziadka" działającej w Domu Polskim w Filadelfii. Wokalista w zespole rockowym SOVA. oraz bluesowym KRAN. Jeden z Dyrektorów Zarządu Stowarzyszenia Domu Polskiego w Filadelfii.
Paweł Przybycień, odcinek 250
Paweł Przybycień, lat 50,
Mieszkam w Filadelfii
Na fb jako Paweł Przybycień.
Moim hobby jest teatr. Jestem aktorem w Teatrze Dramatycznym
im. Adama Mularczyka w Filadelfii.
Z zawodu jestem dziennikarzem a pochodzę z okolic Jeleniej Góry.
Elżbieta Jodłowska, odcinek 259
Elżbieta Heller-Jodłowska - polska piosenkarka, artystka kabaretowa, także aktorka i autorka tekstów.
Debiut w 1964 w szkolnym kabarecie Bufor.
Udzielała się też w kółku teatralnym (na Żoliborzu), gdzie m.in. uczęszczali Stanisława Celińska i Andrzej Seweryn, oraz kabaretami Warszawy – Medykiem, Hybrydami i Stodołą.
W 1965 na przeglądzie kabaretów studenckich organizowanym w Gdańsku zdobyła Czerwoną Różę, a na warszawskim Kiermaszu Piosenki Studenckiej w 1966 zajęła III miejsce.
W 1969 zajęła III miejsce na Zimowej Giełdzie Piosenki w Opolu za wykonanie piosenki „Fizyczne hobby”.
Z kabaretem Stodoła związana była na stałe w latach 1967–1974. Potem trafiła do Kabareciku Olgi Lipińskiej.
W 1974 wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie odniosła sukces i zdobyła nagrodę dziennikarzy. Następnie współpracowała jako wokalistka z zespołami muzycznymi (Sami Swoi) i kabaretami (poznańskim Na Pięterku, Dreszczowiskiem Macieja Zembatego, krakowską Piwnicą pod Baranami) oraz z Klubem Piosenki Związku Polskich Autorów i Kompozytorów.
W 1989 wyjechała do Stanów Zjednoczonych i zamieszkała w Los Angeles. Wystąpiła w spektaklu Kram z piosenkami Leona Schillera wyreżyserowanym przez Barbarę Krafftównę, Prowadziła też autorskie radio polonijne (Radio Ela).
Na stałe powróciła z emigracji w 1996 i kontynuuje działalność, m.in. w Babskim Kabarecie. oraz w warszawskim Teatrze Rampa.
20 października 2006 zadebiutowała jako autorka sztuki „Klimakterium i już”. Bohaterkami musicalu są cztery kobiety w wieku „menopauzalnym”, sukces sztuki przerósł wszelkie oczekiwania.
W 2009 poza setkami granych przedstawień „Klimakterium i już” zadebiutowała jako Pani Dąbrowska w serialu TVN BrzydUla.
Dziękujemy!