top of page

Powrót Norwida - Norwid’s Return

Updated: Nov 9, 2022


Monodram “Powrót Norwida” to współczesny dialog aktora i pianistki, słowa i muzyki w oparciu o ponadczasowe teksty Norwida(...) Scena ograniczona jest prostokątami z papieru, które reprezentują duchową i materialną rzeczywistość bohatera. To skrawek bezdomnego świata emigranta, stan jego umysłu. (....) Norwidowską “ciemność” rozjaśnia muzyka: Chopina, Mozarta i Satie.


Cyprian Kamil Norwid, jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XIX wieku, przenikliwy myśliciel i żarliwy moralista. Wyjechał z Polski w 1842 r. i nigdy już do kraju nie wrócił: “Wyjechałem bo artysta musi być wolny, aby tworzyć. Wyjechałem z kraju zniewolonego”. Zmarł w Paryżu, w biedzie, opuszczeniu i nieustającej tęsknocie do ojczyzny “Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba/Podnoszą z ziemi przez uszanowanie/Dla darów nieba…/Tęskno mi Panie…” Dziś uważany za geniusza wyprzedzającego swoją epokę.
Marek Probosz Polsko-amerykański aktor, reżyser, scenarzysta, autor i producent, absolwent PWSFTViT w Łodzi oraz wydziału reżyserii American Film Institute w Los Angeles. Od 1987 na stałe w USA aktywnie związany zawodowo z branżą filmową. Jego kariera filmowa i telewizyjna obejmuje role w produkcjach i koprodukcjach polskich, czeskich, niemieckich, francuskich, włoskich i amerykańskich. Wystąpił w filmie Romana Polańskiego Helter Skelter (2004), wcielił się w postać legendarnego ochotnika do Auschwitz w filmie Ryszarda Bugajskiego Śmierć rotmistrza Pileckiego (2006), grał w wielu popularnych serialach amerykańskich. Od 2005 roku uczy aktorstwa na UCLA.


Kazimierz Braun Reżyser, pisarz, uczony, autor sztuk. Od 1985 r. mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. Wyreżyserował ponad 150 przedstawień teatralnych w Polsce, USA, Irlandii, Kanadzie i Niemczech. Wykładał na uniwersytetach polskich i amerykańskich. Jest autorem ponad 50 książek z dziedziny historii teatru oraz powieści, dramatów i poezji, które publikowane były w językach polskim, angielskim, czeskim, hiszpańskim i rosyjskim. Jest znawcą dramaturgii Norwida jako reżyser jego pełno-spektaklowych sztuk oraz autor książek: Cypriana Norwida teatr bez teatru, Mój teatr Norwida, Przewodnik po twórczości dramaturgicznej Cypriana Norwida.

123 views0 comments

Recent Posts

See All

Kommentare


bottom of page