Agnieszka Leźnicka-Łoś

Nov 20, 20222 min

Kartka z Krakowa

Updated: Nov 24, 2022

Stanisław Wyspiański, Portret Józia Feldmana, 1905

Niespotykanie ciepły, słoneczny weekend listopadowy. Na Starym Kleparzu kuszą oliwki, sery i wędzone ryby. Idziemy śladami Mehoffera, Wyspiańskiego i Czapskiego, czyli z wizytą w trzech małych muzeach, pełnych niemałych bogactw. Dom Józefa Mehoffera zachowany tak, jakby artysta tylko na chwilę go opuścił. Otoczony ogrodem, gdzie można wypić kawę w południowym słońcu. Nieopodal, za rogiem można spotkać się z Wyspiańskim. Muzeum jest niewielkich rozmiarów, ale w jego trzech salach dobrze są wyeksponowane portrety, szkice artysty do witraży i projekty dekoracji oraz zbiór książek artystycznych. Wystarczy, by w podziwie się zamyślić.

Pokój w Domu Józefa Mehoffera/Kwiaty, 1901

Projekt okładki Stanisław Wyspiański/Projekt witraża do okna zachodniego w kościele Mariackim w Krakowie z teki "Sceny z życia N.M. Panny i Chrystusa Pana"

Kroczący, Magdalena Abakanowicz

Ledwie parę minut spaceru dalej, za rzędem starych kamienic – pałac Emeryka Hutten-Czapskiego. W ogrodzie z tyłu okazałego budynku przechadzają się rzeźby Abakanowicz. Z boku, w rogu ogrodu - niewielki, przeszklony pawilon poświęcony Józefowi Czapskiemu. Znajduje się tu zbiór obrazów olejnych malarza, jego rysunki i dzienniki, a także odtworzony pokój z Maisons-Laffitte pod Paryżem, gdzie artysta mieszkał po Drugiej Wojnie Światowej, jako współpracownik Instytutu Kultura.

Młody mężczyzna na czerwonym tle, 1980

Kilkanaście minut dalej tętni życiem Kazimierz. Wszyscy starają się zająć miejsca przy stolikach na zewnątrz kawiarń i restauracji, tych wystawionych na słońce. W powietrzu snują się zapachy orientalnych kuchni. Dzielnica buzuje energią - żywo, wesoło. Słychać włoski, hiszpański, hebrajski, angielski, ukraiński…

A na Salwatorskim cmentarzu, po zachodzie słońca migocą znicze. Pachną chryzantemy i wrzos. W dole, z wieczornej mgły wynurza się Kraków.

Agnieszka Leźnicka-Łoś - psychoanalityczka, prowadzi prywatną praktykę w Warszawie i seminaria z zakresu psychoanalizy. Na co dzień mieszkanka warszawskiego Powiśla, kiedyś także Nowo-Jorczanka.


Dom Józefa Mehoffera – oddział Muzeum Narodowego poświęcony artyście Józefowi Mehofferowi (1869-1946), ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907) – oddział Muzeum Narodowego w budynku Starego Spichlerza, Plac Sikorskiego 6, Kraków

Pawilon Józefa Czapskiego (1896-1993) – oddział Muzeum Narodowego, ul.Piłsudskiego 12, Kraków

1631
19